loading...

AgEnT4IrAnIaN.Ir

آهای با تو هستم!‌ توجه کردی که این گجت هایی که دور و بر خودت جمع کردی چقدر کثیف و مشمئز کننده اند؟ نه نه، نمی خواد با اون آستین چرب و چیلی ات پاکش کنی! این که بدتر شد.   فکر می ک

آهای با تو هستم!‌ توجه کردی که این گجت هایی که دور و بر خودت جمع کردی چقدر کثیف و مشمئز کننده اند؟ نه نه، نمی خواد با اون آستین چرب و چیلی ات پاکش کنی! این که بدتر شد.

 

فکر می کنید که چند نفر از ماها را هر روزه می توان اینگونه مورد خطاب قرار داد! یکی از مشکلاتی که همه افراد و به خصوص کسانی که گجت باز هم هستند، همیشه با آن دست به گریبان اند، چگونگی تمیز کردن گجت های جدید بدون آسیب زدن به آنها است.

 

اگر شما هم به دنبال راه حلی برای این مشکل هستید، در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

 

مانیتورها و تلویزیون های HD

500x_500x_led_NARENJI_IR.jpg

به دلیل استفاده زیاد از تلویزیون و همه گیر بودن این محصول، اولین سوال می تواند نحوه تمیز کردن مانیتورها و تلویزیون های HD باشد و خوشبختانه ساده ترین سوال این مجموعه هم همین است. HDTVها و مانیتورها انگار آهنربای کثیفی هستند و زور هیچ کس هم به آنها نمی رسد. رئیس محترم برای اینکه توجه تان را به بخشی از کار یا متن مورد بحث جلب کند، آن را با انگشت بر روی مانیتورتان نشان می دهد. پسرخاله عزیزتان همزمان با تماشای کارتون وال-ای مشغول خوردن پفک و ساندویچ است و گاهی اوقات با اشاره به برخی قسمت های کارتون، با دهان پر به بحث در خصوص آن می پردازد. دوست تان فکر می کند اگر هنگامی که مشغول تماشای فیلمی هستید، از آشپزخانه بیاید و در صحنه مهمی یواشکی با دو دست جلوی مانیتور یا تلویزیون را بگیرد خیلی کار بامزه ای انجام داده است. به همه این خطرات مهلک! عطسه های ناگهانی جلوی مانیتور LCD و گرد خاک اتاق پذیرایی بر روی تلویزیون صفحه تخت بزرگ تان را هم اضافه کنید.

 

برای تمیز کردن سطوح شیشه ای و یا شبیه شیشه که با لکه های روغن و چربی و گرد و خاک پوشانده شده اند، به طور غریزی اولین راه حلی که به ذهن می رسد استفاده از یک بطری شیشه پاک کن و چند برگ دستمال کاغذی ظخیم و تمیز است! شیشه پاک کن را روی سطح اسپری کرده و با دستمال آن را پاک کنیم. لطفا به هیچ وجه چنین کاری نکنید! ممکن است برخی مانیتورهای CRT قدیمی و تلویزیون های معمولی با این مواد مشکلی نداشته باشند . اما حواس تان باشد که صفحه های نمایش امروزی با شیشه میز آشپزخانه و صفحه تلویزیون مادر بزرک تان تفاوت دارند ، پس دردسر درست نکنید.

 

اسپری کردن هر نوع پاک کننده بر روی صفحه مانیتور و HDTVتان اصلا کار عاقلانه ای نیست. حتما می دانید که صفحه نمایش این گجت ها ضد آب نیستند و اگر مایع اسپری از گوشه های صفحه به لایه بین پنل نمایش و سطح محافظ رویی نفوذ کند آنگاه با چنین تراژدی روبرو خواهید شد. علاوه بر این اغلب شیشه پاک کن ها فقط برای تمیز کردن سطوح شیشه ای هستند و متاسفانه یا خوشبختانه صفحه نمایش های امروزی معمرلا شیشه ای نیستند و یا روی شیشه شان با مواد خاصی پوشانده شده است. برای مثال تمیز کننده های با پایه آمونیاک باعث خوردگی های میکروسکوپی در سطوح پلاستیکی می گردند و پس از مدتی صفحه نمایش تان تار و مه آلود به نظر می رسد. استفاده از دستمال کاغذی هم کار چندان خطرناکی به نظر نمی رسد. فقط برخی اوقات یک دستمال زبر ممکن است باعث ایجاد خش های بسیار ظریف بر روی سطح محافظ صفحه نمایش گردد. همچنین ممکن است پرزهای ریز باقی مانده از دستمال هم برای تان مشکل ساز شوند.

 

خب، راه حل چیست؟ آب. آب با یک دستمال نرم و بدون پرز راه درست تمیز کردن این گجت ها است و البته چه بهتر که دستمال تان از الیاف میکرو فیبر باشد. برای تمیز کردن صفحه نمایش تان ابتدا دستمال را خیس کنید و تا جایی که می توانید آن را بفشارید تا آب آن خارج شود، زیرا قطرات درشت آب هم ممکن است مشکل ساز باشند. دستمال را چند لا کنید و به آرامی از یک گوشه صفحه شروع کرده و آن را تمیز کنید. این کار را تا پاک شدن تمام صفحه و حذف همه لکه ها ی چسبیده به آن ادامه دهید. برای صفحه نمایش های بزرگ بهتر است این کار را در چند مرحله انجام دهید و هر بار دستمال را کاملا با آب شسته و به تمیز کردن بخش دیگری از صفحه اقدام کنید. خب، حالا نوبت این است که با یک دستمال خشک به سراغ نمایشگر رفته و با کمی فشار بیشتر لکه ها و رطوبت باقی مانده روی صفحه را پاک کنید. فقط همین بود. با چند تکه پارچه نرم و کمی آب ، صفحه نمایش شما همیشه به خوبی یک نمایشگر نو خواهد بود.

 

اگر هم مایل به تهیه کیت های تمیز کننده هستید، تنها یک هزینه اضافی را متحمل شده اید که گاهی ممکن است مشکل ساز شود.

 

کنترل تلویزیون و دسته های بازی

500x_xbox360controller_narenji_ir.jpg

حال که اینقدر به فکر تمیز کردن صفحه نمایش و تلویزیون خود هستید، ایا فکری هم به حال کنترل تلویزیون و دسته بازی خود کرده اید؟ احتمالا می دانید که این ابزار بسیار بیشتر از صفحه نمایش و تلویزیون تان مستعد آلودگی هستند و به دلیل استفاده افراد زیادی از آنها همیشه به شکل مشمئز کننده ای کثیف و چرک هستند. پس تمیز کردن آنها کفایت نمی کند و حتما باید به فکر ضدعفونی کردن آنها هم باشید. با این حال شاید برایتان جالب باشد که روش پاک کردن این ابزار با مواردی که برای صفحه های نمایش گفته شد تفاوت چندانی ندارد: تکه ای پارچه نرم و مقداری آب! البته اینجا می توانید آب رابه نسبت ۶۰ به ۴۰ با الکل ایزوپروپیل مخلوط نمایید و همزمان با نظافت، وسایل را ضد عفونی کنید. و همچنین با این محلول جرم بین کلیدها راحت تر حذف می شود. البته اینجا هم استفاده از پارچه های نرم بسیار بهتر از دستمال است، زیرا فضای بین دکمه ها راحت تر و کم دردسر تر تمیز می شوند. برای تمیز کردن داخل شکاف ها و تراشیدن جرم بین کلید ها می توانید همراه با دستمال تان از یک خلال دندان هم کمک بگیرید. اما حواستان باشد که فقط از خلال دندان یا ابزار چوبی نازک دیگر استفاده کنید و هیچ گاه با یک جسم فلزی به جان کنترل تان نیافتید.  
حواستان باشد که این وسایل گجت های اشتراکی اند و ابزارهای مشترک هم بهشت میکروب ها به شمار می روند. پس پر بیراه نیست که بگوییم: یا آنها را تمیز کن یا بمیر!

 

دوربین ها

500x_nikon-d90-01_narenji_ir.jpg

بدنه: تمیز کردن بدنه دوربین کاملا شبیه پاک کردن بقیه گجت ها است: یک پارچه نرم و نمناک (البته فراموش نمی کنید که فقط آب) حلال مشکلات شماست. البته مواظب باشید که آب وارد درزها و سوراخ های دوربین نشود، مخصوصا در دوربین های کوچک ببین و بگیر کمترین مقدار آب می تواند انتقام سختی از شما بگیرد.

 

لنز: لنزها آهنربای لکه و چربی اند و مشخصا لنز کثیف برابر با عکس هایی بد و بی کیفیت است. البته این گجت ها حساس و گرانقیمت هم هستند. پس حواس تان باشد که با هر پارچه و دستمال کاغذی دم دستی به جان لنزتان نیافتید. به هر فروشگاه لوازم عکاسی که سر بزنید می توانید کیت های نظافت لنز شامل یک دستمال میکروفیبر و یک حلال با قدرت متوسط را با قیمت کمتر از ۱۰ هزار تومان خریداری کنید. البته از قلم های گردگیر لنز هم می توانید استفاده کنید، هرچند که ابزاری تمیز کننده ای که خودش بعد از مدت کوتاهی آلوده شود چندان مورد پسند و کاربردی نیست.  
بهترین راه نظافت لنز دوربین اینگونه است: ابتدا یک تکه پارچه میکروفیبر برداشته و لنز را به صورت دورانی پاک کنید تا جایی که دیگر هیچ لکه ای بر روی آن قابل مشاهده نباشد. به هیچ وجه هنگام انجام این کار بر روی لنز فشار نیاروید، زیرا گرد و خاکی که به پارچه چسبیده باعث خش افتادن لنز می شود. با استفاده از فشار هوای یک پمپ کوچک یا یک قوطی هوای فشرده، می توانید ابتدا گرد و خاک را از روی لنز کنار بزنید و آنگاه با دستمال مشغول تمیز کردن آن شوید. با این روش احتمال خش افتادن لنز را تا حد زیادی کاهش خواهید داد.

 

دو نکته کوچک درباره لنز: فراموش نکنید که شیشه پشتی لنزهای DSLR را هم تمیز کنید. هرچند که این قسمت اغلب اوقات درون دوربین است و یا اینکه درون کاور لنز محافظت می شود، اما از نظافت آن نباید غافل شد. نکته دیگر اینکه در صورت امکان همیشه روی لنزتان را با یک فیلتر UV بپوشانید. این فیلتر تنها جلوی نورهایی را می گیرد که در محدوده بینایی انسان نیستند، پس معمولا تاثیر چندانی بر کیفیت عکس های تان نمی گذارد. ولی در عوض همیشه یک لنز سالم و تمیز دارید و هر بلایی که نازل شود این فیلتر بیچاره است که پیشمرگ لنز می شود. زیرا این فیلتر ها معمولا اینقدر ارزان هستند که دور انداختن شان چندان سخت نباشد.

 

سنسورها: کاربران دوربین های ببین و بگیر و دوربین های نیمه حرفه ای نیازی نیست که در خصوص آلودگی سنسور دوربین شان نگران باشند و یا اینکه این بخش را مطالعه کنند. زیرا در حقیفت هیچ گونه دسترسی و امکان نظافت آن را ندارند. اما دارندگان دوربین های DSLR هر زمان که اقدام به تعویض لنز می کنند ، در حقیقت درون بدنه دوربین را در معرض آلودگی و گرد و خاک قرار می دهند و بالاخره هر چند وقت یک بار باید به فکر تمیز کردن سنسور دوربین شان باشند. البته این کار آنقدرها که به نظر می رسد دشوار و وحشتناک نیست.

 

نکته اول اینکه شما واقعا سنسور دوربین تان را تمیز نمی کنید، زیرا همه لنز ها با فیلترهایی از قبیل یو وی و یا انواع دیگر پوشانده شده اند. ولی به هرحال سطح این فیلترها هم ظریف و نازک است و باید محتاطانه با آن برخورد کرد. بسیاری از دوربین های امروزی دارای برنامه های پاک کننده سنسور در نرم افزارهای شان هستند و با ویبره های کوتاه و شدید هرگونه لکه و گرد و خاکی را از سطح سنسور می زدایند.

 

اگر استفاده از این برنامه ها هم کارگر نیافتاد و باز هم لکه ها و نقاط مزاحمی را در تمام عکس های تان یافتید، حال نوبت فاز دوم عملیات است، هوای فشرده! کن راکول می گوید: بعد از ثبت ۱۷۰۰۰ عکس متوجه لکه ای در D70ام شدم. البته من دائما در حال تعویض لنز هستم و از لنز های مختلفی استفاده می کنم. برای تمیز کردن راحت و کم خطر سنسور، سراغ سرنگ هوای گوش پاک کن رفتم. خب، داروخانه که فقط برای سلامت انسانها نیست!

 

علاوه بر نرم افزارتمیز کننده سنسور و پمپ های هوای دستی، راه های بسیار زیادی برای تمیز کردن سنسور دوربین وجود دارد اما استفاده از آنها برای افراد غیرحرفه ای ممکن است خطرناک و مشکل ساز باشد. پیشنهاد می کنم اگر از دو روش بالا نتیجه نگرفتید، برای حل مشکل به فروشگاه ها و تعمیرگاه های مجاز دوربین تان مراجعه کرده و خود و دوربین تان را با سعی و خطای بیهوده به خطر نیاندازید.

 

اگر تا اینجای بحث برای تان مفید بوده، منتظر بخش دوم مطلب باشید تا با چگونگی نظافت لپ تاپ ها، کامپیوترهای رومیزی، تلفن های همراه و دستگاه های پخش موسیقی بیشتر آشنا شوید. اما از یاد نبرید که: فقط آب و پارچه نرم و بدون پرز!

علیرضا حسن نیا بازدید : 658 سه شنبه 05 دي 1391 زمان : 16:19 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  کدام بخش از سایت را بیشتر می پسندید ؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 897
 • کل نظرات : 98
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 2641
 • آی پی امروز : 51
 • آی پی دیروز : 70
 • بازدید امروز : 443
 • باردید دیروز : 247
 • گوگل امروز : 5
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 443
 • بازدید ماه : 1,307
 • بازدید سال : 6,705
 • بازدید کلی : 2,896,509