loading...

AgEnT4IrAnIaN.Ir

دنیای ما روز به روز بیشتر وابسته به اینترنت می شود و پس از آنکه اینترنت افراد را به یکدیگر وصل کرد، اکنون نوبت به ابزار و اشیاء است تا به هم متصل شوند. کم کم همه چیز اینترنتی می شود. از عینک و ساعت م

دنیای ما روز به روز بیشتر وابسته به اینترنت می شود و پس از آنکه اینترنت افراد را به یکدیگر وصل کرد، اکنون نوبت به ابزار و اشیاء است تا به هم متصل شوند. کم کم همه چیز اینترنتی می شود. از عینک و ساعت مچی گرفته تا کفش و سیستم برق خانه. از تلوزیون گرفته تا لامپ های روشنایی و ترموستات خانه ها و اکنون هم کم کم نوبت به هواپیماها رسیده است.

این همان چیزی است که بیشتر آن را با نام Internet of Things یا «اینترنت ابزارها» (شاید هم اینترنت اشیاء) می شناسیم. اکنون به نظر می رسد که اینترنت ابزارها با ایجاد فرصت هایی وسیع و گسترده، و البته چالش هایی بزرگ، به داستانی تازه در دنیای شرکت های هوایی تبدیل شود.

ویرجین آتلانتیک به ناوگان سریع السیر جدید هواپیمایی مجهز می شود که قرار است شبکه ای متصل به هم را ایجاد کنند و هر یک از انها در هر پرواز بیش از نیم ترابایت اطلاعات تولید کند. و بدین گونه خود را آماده افزایشی چشمگیر در حجم اطلاعات می کند که این شامل در آغوش کشیدن نسل جدید اینترنت ابزارها هم می شود.

دیوید بولمان مدیر فناوری ویرجین آتلانتیک می گوید این شرکت هواپیمایی خود را برای یک انفجار اطلاعات تولیدی آماده می کند که توسط منابع رو به رشد آن تولید می شوند (از کارمندان تا مشتریان و از محموله های باری تا هواپیماها).

به خصوص اینکه بوینگ 787 که قرار است از سال ۲۰۱۴ وارد ناوگان ویرجین آتلانتیک شود، به شکل مهیجی میزان اطلاعات تولیدی را به یک باره افزایش می دهد و از هم اکنون ویرجین آتلانتیک باید به فکر چاره ای برای آن باشد.

اما داستان این حجم اطلاعات و مدیریت آنها در ویرجین آتلانتیک چگونه است و به چه سمتی گرایش دارد؟ بقیه داستان را در ادامه مطلب دنبال کنید.

 

بولمان می گوید: « Internet of things یا اینترنت ابزارها، گستره بسیار وسیعی بوده و جایی است که ما قرار است همه چیز را متصل به هم ببینیم، از دستگاه های حمل بار گرفته تا هواپیماها و دیگر تجهیزاتمان. آخرین هواپیماهایی که ما خریده ایم (بوینگ ۷۸۷) به شکل خارق العاده ای متصل به شبکه خواهند بود. به طور دقیق هر قطعه ای از این هواپیما دارای یک ارتباط اینترنتی است: از موتورهای آن گرفته تا پره ها و چرخ های فرود.»

وی می افزاید: «اگر مشکلی برای یکی از موتورها پیش بیاید، ما قبل از فرود هواپیما از آن مطلع می شویم و سریعا نیروهای لازم را آماده می کنیم. مهم این است که در هر لحظه از پرواز، هر قطعه ای از هواپیما به ما می گوید که در چه وضعیتی قرار دارد.»

این سطح از کاربرد و قابلیت استفاده، البته مستلزم تولید مقدار بسیار زیادی از اطلاعات توسط هر هواپیمای ۷۸۷ هم هست. وی می گوید: «ما در هر پرواز بیش از نیم ترابایت اطلاعات از تمامی دستگاه های متصل به اینترنت درون هر یک از هواپیماهای مان دریافت می کنیم.»

البته این تنها بخشی از اطلاعات تولیدی در این شرکت هوایی است و بخشی دیگر از اطلاعات هم به سیاست کاری این شرکت در قبال کارمندانش بر می گردد. کارمندان ویرجین آنالایتیک می توانند برای کار در این شرکت ابزارهای خود را به همراه داشته باشند ( BYOD ) که از این رهگذر هم حجم بالایی از داده تولید می شود.

علاوه بر این ابتکار شرکت در قابلیت ردیابی مسافران (پاسپورت ها) و بارهای آنها از طریق تگ های RFID و ابزارهای موبایل هم حجم چشمگیری اطلاعات تولید می کند.

بولمان می گوید: «مجموعه بزرگی از چیزها وجود دارد که در حال رفت و آمد در صنعت هوانوردی است. و یکی از چیزهایی که پتانسیل و جذابیت فراوانی می تواند داشته باشد، تبدیل پاسپورت ها به نسخه الکترونیک و قرار دادن اطلاعات آنها بر روی ابزارهای همراه است که به دنبال اجرای آن در برخی مناطق اروپا هستیم. اگر چه هنوز در انگلستان چنین چیزی ممکن نیست، اما در کپنهاگ (پایتخت دانمارک) شما می توانید حتی بدون صحبت و برخورد با یک نفر سوار هواپیما شده و به مسافرت بروید.»

با نصب تگ های RFID بر روی کانتینرهای حمل بار (و در آینده بر روی تمام اسباب و اثاثیه مسافران)، بخش بزرگی از مطالبات و کارهای روزمره از دوش کارکنان برداشته شده و برعهده زیرساخت های فناوری شرکت های هواپیمایی قرار خواهد گرفت.

با توجه به چنین نیازهایی، بولمان معتقد است که راه حل های تحت کلود در مقیاس بزرگ برای کنار آمدن با حجم روز افزون اطلاعات ضروری می نماید. چیزی که در دو سال گذشته در این شرکت تقریبا دو برابر شده است و این سرعت رشد در آینده بسیار بیشتر خواهد شد.

«چالش مهم اینجاست که شما هنگامی قرار است هر روز از هواپیماهای مختلف چندین ترابایت اطلاعات دریافت کنید، چگونه می توانید با چنین حجمی از داده ها کنار بیاید؟ ما اکنون روی صحنه هستیم و واقعا نمی دانیم که چگونه با چنین میزان داده ای کنار بیاییم»

«هنگامی که داستان به جایی برسد که صحبت از چنین حجم اطلاعاتی باشد، دیگر نمی توانید با چند ده دیسک درایو در یک پایگاه داده، سرو ته قضیه را به هم آورده و همه چیز را سر و سامان دهید. اینجا است که باید به دنبال راه حل های بر پایه کلود‌ (ذخیره سازی ابری) و شیوه های مناسب ذخیره سازی داده ها باشید.»

این شرکت اکنون در تدارک یک شبکه کلود خصوصی برای بخش های خاصی از تجارت خود بوده و در حال مذاکره با ارائه دهندگان سرویس های کلود عمومی برای داده های با حساسیت کمتر است.

بولمان می گوید: «ما در حال حاضر برخی سرویس های کلود اختصاصی را راه اندازی کرده ایم. البته در حال مذاکره با برخی خدمات دهندگان عمومی هم هستیم. به ویژه برای ذخیره اطلاعات و همچنین تجزیه و تحلیل اطلاعات نیاز به کمک داریم تا بتوانیم از پس چنین حجم عظیمی از داده ها بر بیاییم.»

وی اضافه می کند: «ما نمی توانیم فضای ذخیره سازی اضافی برای پشتیبان گیری و پردازش چنین حجم انبوهی از اطلاعات را خودمان ایجاد کنیم، برای همین به دنبال پیدا کردن خدمات دهندگانی هستیم که بتوانند فظاهای ذخیره سازی مطمئن و قابل انعطاف بیشتری را به زیرساخت های مان بیفزایند.»

کاملا منطقی است که چنین حجم عظیمی از داده ها که بر اساس «اینترنت ابزارها» تولید می شود، یک پروژه ادامه دار و پیش رونده باشد و همان گونه که بولمان توضیح می دهد، شرکت هواپیمایی شان اکنون به دنبال تعدادی شریک نرم افزاری می گردد که با پلتفرم هایی توزیع متمرکز حجم بالای اطلاعات مانند Hadoop آشنایی داشته و کار کرده باشند.

وی در خصوص شیوه کار مورد نظرشان می گوید: «ما سعی می کنیم سه گروه مختلف داده های مان را کنار هم قرار دهیم و سپس ببینیم آیا می توانیم هیچ رابطه علت و معلولی بین این گروه های داده پیدا کنیم که هوش مصنوعی ایجاد کنند و امکان مدیریت بهتر کارها و فعالیت ها را فراهم آورند. البته تا به اینجا ارتباط هایی را که امید داشتیم، نتوانستیم بیابیم. اما همچنان به دنبال آزمون دیگر روش های ممکن هستیم.»

وی ادامه می دهد: «نکته مهم درباره داده های بزرگ این است که همه چیز تجربی است. شما سعی می کنید مجموعه های مختلف اطلاعات را به شیوه های متفاوتی در کنار یکدیگر قرار دهید و ببینید آیا می توانید هوشمندی مورد نظرتان را از درون آن بیرون بکشید یا خیر. تمام داستان این است که با مجموعه داده های کاملا ثابت در کنار داده هایی کاملا بدون زیرساخت و غیر ثابت باید کار کنید. و در این میان چیزی پیدا می شود که درست کار نمی کند و شما باید راه و روشی دیگر را امتحان کنید.»

تجزیه و تحلیل داده های بزرگ تولید شده در زمان عملیات، البته برخی منافع خود را هم دارد. بولمان می گوید از نقطه نظر مشتریان این کار به ویرجین آتلانتیک اجازه می دهد که بداند مشتریانش چه می خواهند، به صورت هوشمندانه تری خدماتش را به آنها بفروشد و سرویس های ارائه شده اش را هم بهبود ببخشد.

وی همچنین اعتقاد دارد دستیابی به چنین حجمی از اطلاعات در کنار توانایی کنترل و تحلیل آنها، در بالا بردن قدرت پیش بینی و پیشگیری از برخی مشکلاتی که باعث تنزل جایگاه رقابتی شرکت می شوند هم موثر و کارا است.

«در صورت بهره گیری ما از حجم عظیم داده ها، می توانیم جایگاه و رتبه خود را هم با این داده ها بسنجیم. همچنین با استفاده از آنها می توانیم پیش بینی کنیم که چه اتفاقی برای هواپیما خواهد افتاد و قبل از وقوع اتفاقات احتمالی به انجام تعمیرات لازم بپردازیم. یا اینکه بهینه ترین شکل پرواز را دنبال کنیم و ببینیم با چه برنامه پروازی هواپیما مصرف سوخت بهینه تری خواهد داشت.»

«در یک کلام، مجموعه بی نظیر و خارق العاده ای از اطلاعات در دل این داده ها خوابیده که در صورت پیاده سازی یک برنامه سازماندهی شده و درست مدیریتی می توان بهترین بهره را از آنها برد.»

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  کدام بخش از سایت را بیشتر می پسندید ؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 897
 • کل نظرات : 98
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2641
 • آی پی امروز : 52
 • آی پی دیروز : 70
 • بازدید امروز : 511
 • باردید دیروز : 247
 • گوگل امروز : 6
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 511
 • بازدید ماه : 1,375
 • بازدید سال : 6,773
 • بازدید کلی : 2,896,577