loading...

AgEnT4IrAnIaN.Ir

ویندوز 7 برای نگهداری و مصرف بهینه انرژی گزینه های فراوانی را در اختیار شما می گذارد که هنگام عدم استفاده از کامپیوتر به یاری تان می آیند. این گزینه ها شامل Sleep ، Hibernate و Hybrid Sleep هستند. ای

ویندوز 7 برای نگهداری و مصرف بهینه انرژی گزینه های فراوانی را در اختیار شما می گذارد که هنگام عدم استفاده از کامپیوتر به یاری تان می آیند. این گزینه ها شامل Sleep ، Hibernate و Hybrid Sleep هستند. این گزینه ها در صورت استفاده از لپ تاپ هم بسیار کاربردی تر خواهند بود.

اگر شما هم به این موضوع علاقه مند شده و می خواهید با آنها آشنا شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

نکته: این مقاله برای تازه کارها است. اگر شما یک کاربر حرفه ای ویندوز باشید، احتمالا تفاوت میان حالت های انرژی (Power) را می دانید. اما شاید نکات تازه ای را در این مقاله بیابید.

 

Sleep Mode

حالت اسلیپ یا خواب یک وضعیت ذخیره انرژی است که آن را می توان شبیه توقف یا pause فیلم دانست. تمام فعالیت های درون کامپیوتر متوقف خواهند شد و تمامی اسناد و اپلیکیشن های باز، درون حافظه قرار می گیرند. شما می توانید سریعا و طی چند ثانیه به حالت عادی و عملکرد کامل برگردید. حالت اسلیپ را می توان به طور کلی مانند همان حالت استند بای (Standby) دانست.

در صورتی که بخواهید کارتان را برای مدت کوتاهی متوقف کنید، حالت اسلیپ کاملا مفید و کاربردی است. کامپیوتر در حالت اسلیپ انرژی و منابع چندانی از باتری را مصرف نمی کند.

 

Hibernate

در حالت هایبرنت یا خواب زمستانی تمامی اسناد و اپلیکیشن های باز درون هارد دیسک ذخیره شده و کامپیوتر shut down (خاموش) می شود. یعنی اینکه هنگامی کامپیوتر را در حالت هایبرنت قرار می دهید، میزان مصرف انرژی آن به صفر می رسد. و هنگامی که کامپیوترتان دوباره روشن می شود، دوباره تمام کارهای تان را به حالت قبلی برگشته و محیط کارتان آماده می شود.

این حالت زمانی کاربردی است که برای مدت زمان نسبتا طولانی نمی خواهید از لپ تاپ استفاده کنید. و البته تصمیم هم ندارید که اپلیکیشن ها و اسناد بازتان را بسته و از آنها خارج شوید.

 

Hybrid Sleep

حالت هیبرید، ترکیبی از هایبرنت و اسلیپ است که بیشتر برای کامپیوترهای رومیزی یا دسک تاپ به کار می رود. در این حالت همه برنامه های باز و اسناد باز هم در حافظه (مموری) و هم در هارد دیسک قرار می گیرند و سپس کامپیوتر در وضعیت مصرف کم انرژی قرار می گیرد. در این حالت شما به سرعت می توانید به حالت عادی برگشته و کارتان را ادامه دهید. حالت هیبرید در کامپیوترهای دسک تاپ به صورت پیش فرض فعال است، اما در لپ تاپ ها غیرفعال است. وقتی آن را در لپ تاپ فعال می کنید، هنگام انتخاب گزینه Sleep، لپ تاپ به صورت خودکار در حالت Hybrid Sleep قرار می گیرد.

این حالت در کامپیوترهای دسک تاپ هنگام قطع برق بسیار مفید و کاربردی است. هنگامی که دوباره برق می آید، ویندوز می تواند کارهای شما را دوباره از روی هارد دیسک خوانده و همه چیز را دم دست تان آماده می کند.

 

این گزینه ها کجا هستند؟

گزینه های اسلیپ و هایبرنت معمولا از طریق دکمه جهت نمای جلوی عبارت Shut Down در استارت منوی ویندوز 7 در دسترس هستند.

 

01_sleep_and_hibernate_options-001-500px-narenji-ir.jpg

اگر هر یک از این دو گزینه را در اینجا نتوانستید پیدا کنید، ممکن است با یکی از مشکلات زیر روبرو باشید:

* کارت ویدیو (گرافیک) دستگاه شما از حالت اسلیپ پشتیبانی نمی کند. به دفتر راهنمای کارت گرافیک خود مراجعه کنید. شاید لازم باشد درایورهای آن را به روز کرده با آن را تعویض نمایید.

* اگر دسترسی شما روی ویندوز به صورت اکانت ادمین نباشد، شاید به این گزینه ها دسترسی نداشته باشید. در این صورت لازم است به اکانت Administrator دسترسی پیدا کنید تا آنها را فعال نمایید.

* حالت های ذخیره نیرو در BIOS کامپیوتر شما خاموش یا روشن شده باشند. ۲۱برای روشن کردن این حالت ها لازم است که کامپیوتر را ریستارت کرده و سپس وارد تنظیمات بایوس شوید. کلید ورود به این تنظیمات در کامپیوترهای مختلف با یکدیگر فرق می کند. البته این کلید معمولا در صفحه ابتدایی بالا آمدن کامپیوتر نمایش داده می شود و با فشردن آن می توانید وارد صفحه ست آپ بایوس شده و تنظیمات لازم را انجام دهید.

* اگر نتوانستید گزینه هایبرنت را بیابید، شاید گزینه هیبرید فعال باشد. در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه حالت هیبرید اسلیپ را فعال و غیرفعال کنید.

 

چگونه کامپیوتر را از خواب بیدار کنیم؟

بسیاری از کامپیوترها تنها با فشردن دکمه پاور از خواب بیدار می شوند. اگر چه این داستان در کامپیوترهای مختلف با هم فرق می کند. شاید لازم باشد که کلیدی را روی کیبرد بفشرید، یا دکمه موس را بزنید. یا اینکه درب لپ تاپ را باز کنید. بهتر است سری به راهنمای کامپیوتر یا سایت سازنده آن بزنید تا اطلاعات لازم را برای خروج دستگاه از حالت ذخیره نیرو را به دست آورید.

 

چگونه گزینه Hybrid Sleep را فعال و غیرفعال کنیم؟

برای انجام این کار ابتدا باید وارد کنترل پنل شوید.

 

02_clicking_control_panel-002-500px-narenji-ir.jpg

بر روی گزینه Power Options در پنجره کنترل پنل کلیک کنید.

نکته: اگر Power Options فعال نیست، ابتدا از بالای صفحه شیوه نمایش large icons یا Small icons را انتخاب کرده و سپس به دنبال این گزینه بگردید. یا اینکه در حالت Category view ابتدا روی System و Security کلیک کرده و آنگاه Power Options را انتخاب کنید.

 

03_clicking_power_options-003-500px-narenji-ir.jpg

در پنجره باز شده و بخش Select Power Plan بر روی لینک Change Plan Settings کلیک کنید تا شیوه کنترل مصرف انرژی را تعیین کنید.

نکته: شما می توانید گزینه هیبرید را برای هر دو حالت پاور پلن انتخاب کرده یا اینکه آن را تنها بر روی یکی از آنها تنظیم کنید.

 

04_clicking_change_plan_settings-004-500px-narenji-ir.jpg

در صفحه تغییر تنظیمات بر روی لینک Change advanced power settings کلیک کنید.

 

05_09_change_settings_for_plan_screen1-006-500px-narenji-ir.jpg

در پنجره Power Options بر روی لینک Change settings that are currently unavailable کلیک کنید.

 

06_clicking_changing_settings_that_are_currently_unavailable-007-500px-narenji-ir.jpg

دکمه بعلاوه کنار عبارت Sleep را کلیک کنید تا گزینه های بیشتر زیر آن را ببینید. بر روی دکمه بعلاوه کنار عبارت Allow hybrid sleep کلیک کنید. برای فعال کردنش، آن را در حالت on و برای غیر فعال کردن، آن را در حالت off قرار دهید. این گزینه برای دو حالت استفاده از باتری یا استفاده از شارژر قابل استفاده است.

 

07_turning_off_hybrid_sleep-008-500px-narenji-ir.jpg

به صورت پیش فرض، ویندوز هنگام خروج از حالت اسلیپ یا هایبرنت از شما رمزعبور را درخواست می کند. شما می توانید با استفاده از صفحه تنظیمات Power Option این گزینه را هم خاموش کنید.

پس از انجام تمام تغییرات، بر روی دکمه OK کلیک کنید تا همه چیز ذخیره شود. سپس دکمه X بالای صفحه را بزنید تا پنجره بسته شود.

 

چگونه جلوی اسلیپ یا هایبرنت شدن خودکار کامپیوتر را بگیرید

هنگامی که استفاده تان از لپ تاپ بیشتر به صورت باتری است، مراقب باشید که بهتر است حالت هایبرنت یا اسلیپ را خاموش نکنید. زیرا در صورتی که باتری دستگاه خالی شود، اطلاعات تان از دست نمی روند.

شما همچنین می توانید مدت زمانی را که لازم است کامپیوتر بدون استفاده باقی بماند تا وارد حالت اسلیپ یا هایبرنت شود، تعیین کنید.

از طریق کنترل پنل به پنجره Power Options بروید. سپس لینک Change plan settings را همانند آنچه گفته شد انتخاب کنید.

در پنجره جدید بر روی لینک Change advanced power settings کلیک کنید.

 

05_09_change_settings_for_plan_screen1-006-500px-narenji-ir.jpg

روی علامت بعلاوه کنار گزبنه Sleep کلیک کرده و سپس روی بعلاوه Sleep After کلیک کنید. آنگاه از باکس جلوی On battery یا Plugged in برای تعیین مدت زمان به دقیقه استفاده کنید.

نکته: اگر از کامپیوتر دسک تاپ استفاده می کنید، در لیست مدت زمان، گزینه Never را انتخاب کنید. همچنین اگر می خواهید که دستگاه هیچ گاه به صورت خودکار وارد اسلیپ یا هایبرنت نشود، گزینه never را انتخاب کنید.

شما همچنین می توانید این کار را در بخش تنظیمات Hibernate انجام دهید.

 

10_changing_sleep_after-009-500px-narenji-ir.jpg

اگر می خواهید نمایشگر هم در مدت کار روشن بماند، در همان صفحه بر روی گزینه Display دوبار کلیک کنید و آنگاه روی گزینه Turn off display after دوبار کلیک کنید تا تنظیمات را بر روی مقدار مورد نظر قرار دهید. یا اینکه با انتخاب Never، نمایشگر هیچ گاه خاموش نشود.

بر روی OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند. حال تمامی صفحات را ببندید.

 

11_turn_off_display_after-010-500px-narenji-ir.jpg

اکنون شما در انتخاب شیوه های مدیریت ذخیره انرژی و نحوه استفاده بهینه از آن هوشمندانه تر عمل خواهید کرد. اگر از یک لپ تاپ استفاده می کنید، به نظر می رسد که هایبرنت بهترین گزینه است، زیرا می تواند در مقایسه با دو مورد دیگر بیشترین میزان صرفه جویی در مصرف انرژی را داشته باشد.

شما چه پیشنهاداتی در این زمینه دارید؟

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  کدام بخش از سایت را بیشتر می پسندید ؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 897
 • کل نظرات : 98
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 2641
 • آی پی امروز : 109
 • آی پی دیروز : 125
 • بازدید امروز : 309
 • باردید دیروز : 412
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 309
 • بازدید ماه : 1,309
 • بازدید سال : 141,487
 • بازدید کلی : 2,879,199