loading...

AgEnT4IrAnIaN.Ir

موزه طراحی لندن، برای ششمین سال متوالی، رقبای مسابقه بهترین طراحی سال خود را معرفی نمود. به عقیده برگزار کنندگان، این رقابت، در واقع اسکار جهان طراحی است و ویترینی از برترین ابداعات و خلاقانه ترین طر

موزه طراحی لندن، برای ششمین سال متوالی، رقبای مسابقه بهترین طراحی سال خود را معرفی نمود. به عقیده برگزار کنندگان، این رقابت، در واقع اسکار جهان طراحی است و ویترینی از برترین ابداعات و خلاقانه ترین طراحی ها در اطراف و اکناف جهان است که در هفت زیرمجموعه گسترش یافته اند: معماری، دیجیتال، مد، مبلمان، حمل و نقل، گرافیک و محصولات.

قرار است برندگان در ۱۷ آوریل ۲۰۱۳ (۲۸ فروردین ماه) توسط هیئت داوران انتخاب و معرفی شوند. اما اجازه دهید در ادامه مطلب نگاهی داشته باشیم به لیست کوتاه یکی از شاخه های مسابقه: ۱۷ بنا و معماری که ساختمان سازی را به کاری هنری تبدیل کرده اند.

در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید، تا بیشتر با آنها اشنا شویم.

 

اتاقی برای لندن، مرکز Southbank، انگلستان

a-room-for-london-narenji-001-500px-narenji-ir.jpg

آرامیده بر بالای تالار ملکه الیزابت در مرکز Southbank لندن، با ظاهری همانند قایق. دارای یک اتاق خواب که در سرسام ترافیک لندن به میهمانان اندکی تامل و آسودگی در یک پناگاه امن را عرضه می کند. این مجموعه با نام «اتاقی برای لندن» توسط دیوید کوهن به عنوان معمار و با همکاری هنرمندی با نام فیونا بانر طراحی شده است.

 

قلعه آستلی ، واروکشایر، انگلستان

astley-castle-arwickshire-narenji-002-500px-narenji-ir.jpg

بازسازی حساس یکی از قلعه های ویرانه در روستایی از شهر واروکشایر . پوسته ای کهن و باستانی تبدیل به ظرفی برای مجموعه ای پویا از فضاهای داخلی امروزی شده است. این قلعه توسط ویترفورد واتسون مان طراحی گردیده.

 

کوه کتاب، اسپایکنیسا، هلند

book-mountain-spijkenisse-narenji-003-500px-narenji-ir.jpg

کوهی از قفسه های کتاب که توسط دیواره های شیشه ای محصور شده و سقف هرمی شکلی آن را در بر گرفته است. مساحت کل این مجموعه هم تقریبا ۹۳۰۰ متر مربع است. حداکثر طول در اتاق مطالعه به ۴۸۰ متر می رسد و کافه تریا با سقف شفاف چشم انداز وسیعی دارد. طراحی شده توسط MVRDV.

 

کتابخانه کلافام، لندن، انگلستان

clapham-library-london-narenji-004-500px-narenji-ir.jpg

کتابخانه عمومی ۱۷۶۵ مترمربعی که در قلب محله کلافام واقع شده است. دارای اتاقی با گنجایش بیش از ۲۰ هزار کتاب و محلی جدید برای اجرای برنامه ها و تجمع گروه های محلی. جایی دنج در کنار ۱۳۶ آپارتمان خصوصی و ۴۴ خانه ارزان قیمت. طراحی شده توسط استودیو Egret West.

 

پارک چهار آزادی، نیویورک، آمریکا

four-freedoms-park-narenji-006-500px-narenji-ir.jpg

در اواخر دهه ۱۹۶۰، طی دوره تجدید حیات شهرنشینی ملی، جان لیندسای شهردار نیویورک پیشنهاد کرد که جزیره روزولت (که پس از آن جزیره آسایش نام گرفت) را بازسازی کرده و به یک منطقه مسکونی پویا و پر جنب و جوش تبدیل کنند. در ۲۹ مارس ۲۰۱۰، تقریبا ۳۸ سال پس از اعلام این برنامه، ساخت «پارک یادبود فرانکلین دی. روزولت چهار آزادی» آغاز شد. طراحی: لویس کوهن.

 

کهکشان سوهو، پکن، چین

galaxy-soho-bejing-narenji-007-500px-narenji-ir.jpg

پنج حجم بزرگ ادامه دار و پیچیده در هم آمیخته اند تا جهانی درونی از فضاهای باز دنباله دار را برای ساختمان Galaxy Soho ایجاد کنند. یک مجموعه جدید اداری، دفاتر فروش و سرگرمی بدون هیچ گوشه ای قرار است تجربه ای از فرو رفتن در جهانی پیچیده و تازه را در قلب پکن خلق کند. طراحی شده توسط زها حدید .

 

خانه ای برای همه

home-for-all-narenji-008-500px-narenji-ir.jpg

این طرح از برگزیدگان دوسالانه معماری ۲۰۱۲ ونیز است. «خانه ای برای همه» در واقع طرحی شامل راه حل هایی برای افرادی است که خانه های شان را در زلزله ویرانگر ۲۰۱۱ ژاپن از دست داده اند. این کانسپت توسط آکی هیسا هیراتا، ساو فوجیموتو، کومیکو اینوی، کویو ایتو و نوایا هاتاکیاما طراحی شده است.

 

نافرمان های IKEA، اجرا شده در MoMA PS1، نیویورک

ikea-disobedients-narenji-009-500px-narenji-ir.jpg

نافرمان ها، نمایشی بر پایه معماری بود که توسط یک گروه مادریدی در MoMA PS1 به عنوان یکی از قدیمی ترین و طولانی ترین نمایشگاه های هنر مدرن نیویورک به اجرا در آمد. آنها قصد داشتند در این برنامه نشان دهند که چگونه معماری معاصر قصد دارد با استفاده از تظاهر و اجرا، بینندگان را مجذوب خود کرده و با شیوه هایی غیرمرسوم معماری آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

مرکز هنری کوکجی، سئول، کره جنوبی

kukje-art-centre-seoul-narenji-010-500px-narenji-ir.jpg

این ساختمان یک طبقه با لباسی مشبک از فولاد ضد زنگ پوشانده شده که کاملا برازنده قامت آن است و به اندازه دوخته شده. با چنین لباسی این ساختمان به شکل جالبی با منطقه شهری تاریخی اطراف خود ادغام شده و حیاط کوچک ان در کنار شبکه متراکم راهروهای میان خانه های باریک، بافت جالبی را به وجود آورده است. طراح: SO -IL

 

La Tour Bois-Le-Prêtre، پاریس، فرانسه

La-Tour-Bois-Le-Pretre-paris-narenji-011-500px-narenji-ir.jpg

یک دگرگونی و تغییر چشمگیر از برجی در حال فروپاشی در شمال پاریس که به عنوان یک دیدگاه آلترناتیو به توسعه دوباره فیزیکی و اجتماعی شهرنشینی پس از جنگ ساخته شد. طراحی شده توسط دروت، لاکاتون و واسال.

 

مرکز هنرهای متروپولیتن، بلفاست، ایرلند شمالی

metropolitan-arts-centre-belfast-narenji-012-500px-narenji-ir.jpg

مرکز هنرهای متروپولیتن در کنار کلیسای جامع شهر به سختی خودش را میان دو ساختمان دیگر جای داده است و در گوشه ای برای خود جا باز کرده. برج شیشه ای پر رنگ و لعاب ایستاده بر بالای ساختمانی با نمای سنگ های سیاه آتشفشانی، به این مرکز هنری جلوه ای همچون فانوس دریایی بخشیده که بر فراز سقف ساختمان های اطراف به دیده بانی مشغول است. طراح: Hackett Hall McKnight.

 

موزه هنر معاصر (MOCA)، کلیولند، آمریکا

museum-of-contemporary-art--cleveland-013-500px-narenji-ir.jpg

ساختمانی به مساحت ۳۱۶۰ مترمربع که ۴۴ درصد بزرگتر از فضای اجاره ای قبلی موزه است. هم از نظر محیطی و هم از نظر هزینه بسیار به صرفه تر است. طراح و معمار: فرشید موسوی

 

موزه بی گناهی، استانبول، ترکیه

museum-of-innocence-istanbul-narenji-014-500px-narenji-ir.jpg

موزه بیگناهی (برائت) نام کتابی نوشته اورهان پاموک است که داستان مرد جوانی با نام کمال را در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ استانبول روایت می کند. پس از آن پاموک «موزه بی گناهی» واقعی را تاسیس کرد. این موزه بر پایه موزه شرح داده شده در کتاب ساخته شده است و زندگی روزمره و فرهنگ مردم استانبول را طی دوره تاریخی رمان به تصویر می کشد. این موزه توسط اورهان پاموک با همکاری احسان بیلگین، سیم یوسیل و گریگور ساندر پلاسمان طراحی شده است.

 

Superkilen، کپنهاک، دانمارک

superkilen-norrebro-denmark-narenji-016-500px-narenji-ir.jpg

Superkilen پارکی با طول یک کیلومتر در شمالی ترین نقطه شهر کپنهاک دانمارک است. این منطقه دارای بیشترین تنوع نژادی و دینی در پایتخت دانمارک بوده و شاهد بیشترین چالش ها میان همسایگان است. این پروژه عظیم یک منطقه عمومی شهری بزرگ با هویت قوی در مقیاس محلی و منطقه ای را ایجاد کرده است. طراح: BIG و TOPOTEK1 و سوپر فلکس.

 

تئاتر تالیا، لیسبون، پرتغال

thalia-theatre-lisbon-narenji-018-500px-narenji-ir.jpg

تئاتر تالیا که در سال ۱۸۴۰ ساخته شده و اکنون تقریبا تبدیل به یک خرابه شده بود. ولی این پروژه، ساختمان را تبدیل به یک فضای چند منظوره برای کنفرانس ها، نمایشگاه ها و رویدادها کرده است. برای باقی نگه داشتن دیوارهای قدیمی، بخش بیرونی با بتن پوشانده شده در حالی که بخش داخلی همچنان به حالت اصلی خود باقی مانده است. طراحی شده توسط Gonçalo Byrne Arquitectos و Barbas Lopes Arquitectos.

 

برج شارد ، لندن، انگلستان

shard-london-narenji-015-500px-narenji-ir.jpg

برج شارد، به عنوان بلندترین آسمان خراش اروپای غربی، افق دید لندن را دگرگون کرده است. این ساختمان چند کاربره ۳۱۰ متری ترکیبی از بخش های اداری، مشهورترین رستوران های جهان، هتل ۵ ستاره Shangri-La، آپارتمان های مسکونی اختصاصی و بلندترین گالری پایتخت است. طراح: رنزو پیانو

 

T-Site، توکیو، ژاپن

t-site-tokyo-narenji-017-500px-narenji-ir.jpg

یک مجتمع ساختمانی برای Tsutaya که از غول های خرده فروشی کتاب، موسیقی و فیلم در ژاپن است. این ساختمان در ناحیه تجاری گرانقیمت توکیو واقع شده است و یک پروژه بلند پروازانه برای باز تعریف تازه این شرکت زنجیره ای از آینده خرده فروشی است. طراح: Klein Dytham.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  کدام بخش از سایت را بیشتر می پسندید ؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 897
 • کل نظرات : 98
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2641
 • آی پی امروز : 16
 • آی پی دیروز : 71
 • بازدید امروز : 93
 • باردید دیروز : 3,483
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 3,749
 • بازدید ماه : 7,196
 • بازدید سال : 22,834
 • بازدید کلی : 2,912,638