loading...

AgEnT4IrAnIaN.Ir

اين موضوع هميشه براي خودم سوال بود كه چطور بايد از باطري هاي قابل شارژ نگهداري كرد. مطلب زير مربوط به باطريهاي ليتيوم يون است . ولي بعضي از موارد آن در مورد ديگر باطريها نيز صدق مي كند. در مورد ب

اين موضوع هميشه براي خودم سوال بود كه چطور بايد از باطري هاي قابل شارژ نگهداري كرد. مطلب زير مربوط به باطريهاي ليتيوم يون است . ولي بعضي از موارد آن در مورد ديگر باطريها نيز صدق مي كند.
در مورد باطريهاي ليتيوم يون اطلاعات زيادي وجود دارد. همينطور تصورات غلطي هم درمورد اين نوع باطريها وجود دارد.


در اين مطلب سوالات متداول زير را در مورد اين باطري ها را پاسخ مي دهيم :


باطري من چه مدت كار مي كند؟

حرارت

چه وقت آنرا به به برق شهر وصل كنم يا از برق شهر جدا كنم؟

عمر باطريهايم را چطور طولاني تر كنم؟

فرسودگي باقيمانده باطري

در نظر گرفتن باطري جايگرين

انفجار باطريها و فراخوان آنها

روشنایی مانیتور

سخت افزار های اضافی

Single Task

Hibernate به جای Sleep

اتصالات و شارژر

پاکیزگی محیط

 

مراقبت اتصالات و شارژر


باطري من چه مدت كار مي كند؟
باطري لپ تاپ شما چه از آن استفاده كنيد و چه استفاده نكنيد به مرور زمان از بين خواهد رفت و عمر آن كم مي شود و اين كاهش عمر از زماني كه باطري ساخته مي شود شروع مي شود و تا زماني كه باطري از كار بيوفتد ادامه دارد .
عناصر داخل باطري تازماني كه ديگر قادر به تامين برق لپ تاپ نباشند به كندي با هم واكنش مي دهند.علاوه بر اين باطري ها بين ۳۰۰ تا ۸۰۰ شارژ و دشارژ دوام مي آورند.
باطري به تدريج ظرفيت نگهداري خود را از دست مي دهد تا زماني كه ديگر توان روشن نگهداشتن لپ تاپ شما را نداشته باشد. .
به طور معمول باطريهاي لپ تاپ از يك سال تا سه سال قابل استفاده هستند. حرارت به همراه نحوه استفاده معمول از باطري ها با طول عمر آنها ارتباط دارد. شما به راحتي مي توانيد عمر باطري را با رعايت برخي اصول نگهداري زياد كنيد.


حرارت
زماني كه باطري را از دستگاهاتان جدا مي كنيد بعد از مدت زماني مقداري از شارژ خود را از دست مي دهد به اين رويداد self-discharge مي گويند كه مقدار كم آن در مدت زمان طولاني امري عادي براي باطريهاي قابل شارژ است .
در دماي پايين self-discharge كاهش مي يابد و فرايند كاهش عمر در عناصر باطري آهسته تر رخ مي دهد . بنابراين در دماي بالاتر باطري ها خيلي زودتر عمر خود را از دست مي دهند.

چه وقت آنرا به به برق شهر وصل كنم يا از برق شهر جدا كنم؟

باقي ماندن لپ تاپ در برق شهر دماي داخلي باطري را بالا مي برد. جداكردن باطري در مواقعي كه به آن نياز نداريد و قرار دادن آن در مكاني خشك و خنك به كند كردن فرايند كاهش عمر باطري كمك خواهد كرد. نگهداري لپ تاپ در محيطي گرم به باطري آسيب مي رساند.

مقدار استفاده از باطريهاي Li-Ion به اندازه يك چرخه شارژ و دشارژ ۳۰۰ تا ۸۰۰ مرتبه اي ارزيابي شده است .
مقداري از اين چرخه ها زماني كه شما باطري خود را در لپ تاپ متصل به برق شهر نگه مي داريد استفاده مي شود.
زماني كه شارژ باطري به ظرفيت ۱۰۰% نرسيده ( مثلا ۹۵%) آنرا از لپ تاپ جدا كنيد ودر مكاني خنك و خشك قرار دهيد.
در آوردن و نگهدراري باطري در مكان خشك و خنك به مصرف نشدن تعدادي از اين چرخه ها كمك مي كند.
باطريهاي ليتيوم يون شامل اثر حافظه باطري (نيازمند تخليه كامل قبل از شارژ كردن ) مثل باطريهاي قديمي نمي شوند .
تخليه و شارژ كامل باعث افزايش كم شدن ظرفيت نگهداري باطري مي شود.
يك مجموعه از تخليه هاي جزئي براي باطريهاي ليتيوم يون از يك تخليه كامل بهتر است .
شما بايد بطور معمول باطري را هر چند وقت يكبار كاليبره كنيد. در مورد نحوه كاليبره كردن باطري در ادامه توضيح خواهم داد.


آيا باطري را به برق شهر متصل نگه داريم يا نه؟

جدا كردن باطري از لپ تاپ هنگامي كه به برق شهر وصل است :
مزايا:
جلوگيري از استفاده شدن چرخه هاي شارژ
نگهداري باطري در شرايط خنك تر ( هنگامي كه لپ تاپ به برق وصل است گرم مي شود) و كند كردن فرايند كاهش عمر آن
معايب:
عدم استفاده از باطري به عنوان پشتيبان در هنگام افت ولتاژ يا قطع برق
از دست دادن اطلاعات ذخيره نشده هنگام قطع برق
نياز به استفاده از UPS در صورت نياز به برق پشتيبان

باطري را هنگامي كه لپ تاپ به برق وصل است روي آن باقي بگذاريم:
مزايا:
باطري يه عنوان يك پشتيبان هنگام قطع برق سرويس مي دهد.
مناسب تر بودن هنگام نيازهاي اضطراري
باطري نياز به زمان گرم شدن و برگشت به دماي محيط (وقتي آنرا در يخچال نگهداري مي كنيد ) را ندارد.
معايب:
استفاده شدن چرخه هاي شارژ
دماي باطريها در هنگام اتصال به برق بالاتر است و عمر آنها كاهش مي يابد.

عمر باطريهايم را چطور طولاني تر كنم؟

نگذاريد هميشه باطري تخليه كامل شود تا آنرا شارژ كنيد .
باطريهاي ليتيوم يون ظرفيت شارژ كمتري را هنگامي كه به طور جزئي شارژ شوند از دست مي دهند .
پيشنهاد مي شود با رسيدن ميزان شارژ باطري به ۱۰ تا ۲۰ درصد آنرا شارژ كنيد.
باطري را جدا كنيد و در مكان خشك و خنك نگهداري كنيد. ميزان شارژ بهينه باطري جهت نگهداري طولاني ۴۰% است .
نگهداري باطري با شارژ پايين آسيب و خرابي باطري را نتيجه مي دهد.
اگر باطري خود را در يخچال نگهداري مي كنيد با يك كيسه پلاستيكي آنرا از رطوبت حفظ كنيد و قبل از استفاده مجدد از آن با در دماي اتاق قرار دادن آن اجازه دهيد تا به دماي عادي برگردد.

راهنمايي هاي ساده در مورد باطريهاي ليتيوم يون
* گرما بدترين دشمن باطري شماست .
*از رها كردن باطري در مكانهاي بيش از حد گرم مثل داخل خودرو در طول روز خودداري كنيد.
*يك تخليه كامل اثر بدتري روي عمر باطري مي گذارد تا چندين تخليه جزئي
*نيازي به نگراني از اثر حافظه (battery memory)در باطريهاي ليتيوم يون نيست .
*عادت كنيد باطري را موقعي كه به ۱۰ تا ۲۰ درصد ظرفيت مي رسد شارژ كنيد.
*هيچ وقت تا ۰% باطري را تخليه نكنيد چرا كه اين كار مي تواند باطري شما را بلا استفاده كند.
*باطري خود را پس از هر ۳۰ بار تخليه با يكبار تخليه كامل كاليبره كنيد.
*در صورتي كه زماني طولاني از برق شهر استفاده مي كنيد مي توانيد با جدا كردن باطري و قرار دادن آن در يك مكان نگهداري طولاني به زياد كردن عمر باطري خود *كمك كنيد.
*شرايط نگهداري طولاني ميزان شارژ ۴۰% و مكاني خشك و خنك است .
*بسياري از با تجربگان نگهداري باطري در يخچال را توصيه مي كنند. هنگام اين كار براي جلوگيري از رطوبت از يك كيسه پلاستيكي محكم براي پوشش استفاده كنيد و قبل از استفاده مجدد يا شارژ آن با بيرون گذاشتن آن اجازه بدهيد تا به دماي معمولي اتاق بر گردد.
*هرگز باطري را فريز نكنيد.
 

فرسودگي باقيمانده  باطري
نرم افزارهاي  مربوط به تعيين ميزان باقي مانده فرسودگي سخت افزاري باطري ) Battery-wear-level ( مثل نرم افزار كنترل لپ تاپ مي تواند ميزان استهلاك  باقي مانده باطري و عمر آن را مشخص نمايد .
بسياري از اين نرم افزارهاي زمانيكه استهلاك باقيمانده باطري به ??% مي رسد هشدار مي دهند.
متغيرهاي بسياري مي تواند بر ميزان استهلاك باطري اثر بگذارد از جمله مشخصات لپ تاپ ، تنظيمات بايوس و نرم  افزاري و غيره .

 

در مورد انفجار باطريها و فراخوان آنها چه؟
اخيراً گزارشات زيادي درباره انفجار باطريها بوده است . به طور عادي ممكن است شما هم در مورد امنيت باطري لپ تاپ خود  سوال داشته باشيد.
علت انفجارهاي اخير باطريها آلودگي جزئي ذرات فلزي به كار رفته درون آنها در كارخانه هاي مطمئن بوده است .

 

روشنایی مانیتور 
میزان روشنایی مانیتور یکی از مهم‌ترین عوامل مصرف باتری در لپ تاپ، تبلت و گوشی های تلفن است. حتما متوجه شده اید که عموما وقتی از باتری استفاده می‌کنید روشنایی صفحه نمایش به صورت خودکار کاهش می یابد. اگر تنظیمات نمایشگر را تغییر داده باشید ممکن است این اتفاق رخ ندهد. برای این کار ابتدا حالت Windows to power saver را از آیکون باتری در نوار وظیفه (Taskbar) فعال کنید تا به طور خودکار میزان روشنایی میزان روشنایی و مصرف انرژی سخت افزار‌های شما در حالت صرفه جویانه قرار گیرد. این حالت زمانی که از کامپیوتر استفاده نمی‌کنید مانیتور را خاموش و پس از مدتی سیستم را در حالت Stand by قرار خواهد داد.
سخت افزار های اضافی 
زمانی که از باتری استفاده می کنید سعی کنید تا حد ممکن از اتصال سخت افزار‌های جانبی مثل هارد اکسترنال پرتابل یا گوشی خود به دستگاه خودداری کنید. توجه داشته باشید که اتصال سخت افزارهای خارجی که به انرژی دریافتی از USB متکی هستند به سرعت باتری شما را مصرف می‌کند. ضمنا این شیوه استفاده در دراز مدت می‌تواند به باتری لپ تاپ شما هم‌ فشار اضافی وارد کند.
Single Task باشید!
زمانی که از باتری استفاده می کنید اگر می خواهید از حد اکثر زمان باتری خود استفاده کنید بهتر است از نرم افزار‌هایی که فشار پردازشی زیادی دارند پرهیز کنید. ضمنا در این حالت بی خیال بازی های سه بعدی سنگین هم شوید. استفاده از نرم افزار های سنگین می تواند عمر باتری شما در یک استفاده را به نصف تا یک سوم کاهش دهد. در عین حال به خاطر داشته باشید که مولتی تسکینگ یا به بیان ساده استفاده همزمان از چند نرم افزار سنگین به خاطر پر کردن وقت پردازنده خود به خود باعث سریع تر مصرف شدن باتری می‌شود. در نتیجه بد نیست سعی کنید Singletask باشید. یعنی فقط یک نرم افزار مهم را در هر لحظه روی سیستم باز نگه دارید. به خاطر داشته باشید که گاهی در سفر یا دانشگاه ممکن است به برق دسترسی نداشته باشد اما نیاز باشد که سیستم شما مدت زمان زیادی روشن باقی بماند.
Hibernate به جای Sleep
اگر قصد دارید لپ تاپ خود را مدتی با خود حمل کنید از Sleep استفاده نکنید. وضعیت Sleep برای آنکه کامپیوتر شما را هر لحظه آماده فعالیت نگه دارد، همچنان به مصرف باتری شما ادامه می دهد. بنابراین اگر بنا دارید مدتی از سیستم استفاده نکنید، یا کلا سیستم خود را خاموش کنید یا آن را در وضعیت Hibernate قرار دهید. توجه کنید که در حالت هایبرنیت هم سیستم شما عملا آماده استفاده باقی خواهد ماند اما مشکل مصرف انرژی Sleep را ندارد در مقابل شاید کمی بیشتر طول بکشد تا سیستم شما مجدد راه اندازی شود.
مراقب اتصالات و شارژر باشید!
اگر باتری شما قابل تعویض است هر از چند گاهی باتری را خارج کرده و با یک بارچه لطیف اتصالات و محفظه آن را تمیز کنید ضمنا همیشه مراقب شارژر لپ تاپ خود هم باشید. به خاطر داشته باشید که شارژر بیشتر لپ تاپ ها هم به خودی خود گران و حتی کمیاب هستند. برای همین از قرار دادن شارژر در محیط نامناسب مثل زیر میز یا در فضای بسته خودداری کنید. توجه کنید که شارژر در درازمدت داغ میشود و اگر این حرارت جایی برای جابجایی نداشته باشد به خود قطعه آسیب وارد می‌کند.
باتری ضعیف است!
هیچ گاه نگذارید باتری شما مدت زیادی زیر ۲۰درصد کار کند. سعی کنید زمانی که باتری به وضعیت بسیار ضعیف (Verylow) رسید سیستم را خاموش یا به شارژ متصل کنید. توجه داشته باشید که دشارژ کامل باتری برای سلامت آن ابدا خوب نیست؛ به خصوص اگر این اتفاق مکررا تکرار شود.
از حرارت احتراز کنید! 
حتما مهم ترین دشمن باتری شماست! سعی کنید تا حد ممکن هنگام استفاده از باتری، لپ تاپ را در محیط‌های گرم قرار ندهید. از قرار دادن لپ تاپ روی پتو، تشک یا سطوح پرز دار خودداری کنید. در ضمن اگر می توانید پدهای خنک کننده مخصوص لپ تاپ را به کار بگیرید. البته در صورتی که این پدها منبع تغذیه جدایی دارند و با USB به سیستم شما متصل نمی‌شوند. توجه کنید بازی کردن می تواند حرارت دستگاه شمارا شدیدا بالا ببرد؛ در نتیجه اگر در محیط نامناسبی نیستید سعی کنید بازی نکنید.
متصل ماندن لپ تاپ به برق در دراز مدت
لپ تاپ های امروزی بر خلاف گذشته مشکلی با متصل ماندن به برق پس از شارژ کامل ندارند. باتری لپ تاپ های امروزی پس از شارژ به طور خودکار از مدار خارج می‌شود تا از شارژ مجدد آن جلوگیری شود به این ترتیب حتی در طولانی مدت هم به برق ماندن کامپیوتر شما مشکلی ایجاد نمی‌کند. پس این موضوع که هنگام اتصال به برق باید باتری را خارج کرد را فراموش کنید. فقط مطمئن شوید هر ماه دست کم یک یا دوبار از باتری خود تا زیر ۵۰ درصد استفاده می‌کنید. به این ترتیب وضعیت تحرک یون ها داخل باتری متعادل می‌ماند.
خاموش ماندن در دراز مدت 
اگر تصمیم دارید مدتی مثلا چند هفته یا چند ماه از کامپیوتر خود استفاده نکنید هیچگاه لپ تاپ خود را با باتری پر یا خالی رها نکنید. سعی کنید باتری را تا نیمه پر کنید و سپس سیستم را خاموش کنید. توجه کنید که وضعیت نیمه پر ایده آل ترین حالت برای نگه داشتن باتری در دراز مدت است. به همین علت است که تمامی گجت هایی که این روز ها میخرید وضعیت باتری نیمه پر دارند.
پاکیزگی محیط 
شاید عجیب به نظر برسد اما اگر به سلامتی کامپیوتر خود فکر می‌کنید بهتر است هر از چندگاهی میزکار خود را تمیز کنید. یک میز گرد و خاک گرفته موجب می‌شود تا فن کامپیوتر شما ناچار باشد بیشتر کار کند تا سیستم را خنک کند. توجه کنید در این شرایط فن لپ تاپ خیلی زود به خاطر گرد و خاک گرفتن ضعیف می‌شود. سر و صدای اضافی تولیدی هم ناشی از همین موضوع است. ضمن آنکه خود نشستن گرد و خاک داخل سیستم به افزایش حرارت کمک می‌کند. توجه کنید که افزایش فشار کاری کاهش عمر مفید باتری را نتیجه خواهد داد. اما از آن مهم تر حرارت اضافی است که سیستم تولید می‌کند.

علیرضا حسن نیا بازدید : 884 یکشنبه 15 دي 1392 زمان : 10:12 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  کدام بخش از سایت را بیشتر می پسندید ؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 897
 • کل نظرات : 98
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 2641
 • آی پی امروز : 16
 • آی پی دیروز : 71
 • بازدید امروز : 83
 • باردید دیروز : 3,483
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 3,739
 • بازدید ماه : 7,186
 • بازدید سال : 22,824
 • بازدید کلی : 2,912,628